
Добрата книга изисква търпение, мисъл, любов и грижа. Детската – два пъти повече. Защото има повече цели пред себе си: да дава знание и да възпитава, да учи през забавление, да формира вкус и отношение – към себе си и другите, към природата и света, към близкото и далечното, към реалното и фантазното. В детската книга всичко е важно – колкото текстът, толкова и цялостната визия. Там любовта си личи и те кани да я последваш.
Днешният ден – • Фестивал на детското четене • 5 години „Нито ден без книжки“ – беше истински празник. С енергията на организаторката Pirina Vodenicharova и многобройните посетители едно обичайно спокойно място в града истински оживя. Може би заради децата, книгите, слънцето, пролетта…

Тези и подобни въпроси вълнуваха присъстващите родители, истински ангажирани с отглеждането на своите деца. Задаваха ги на Вал Стоева от Детски книги / Detskiknigi.com, както и на издателите, които участваха с щандове във фестивала. Но най-красивото в този ден бяха малките и по-големи „запетайчици“, мъкнещи чанти, пълни със съкровища.
Чували ли сте за пренатално четене? Майките от общността дори имат мнение по въпроса. А проблем ли е, ако детето иска да му се чете една и съща книжка до безкрай? Поука или забавление – кое да изберем? Кога да започнем с четенето на класически текстове? Какво да правим, когато детето се научи да чете – с какво да заместим тази толкова съкровена част от общуването си с него?

И ние си тръгнахме със съкровище! Познаваме думите му, защото поработихме над тях, но разлистването на страниците, нежното докосване, вниманието да опазиш – това е съвсем друго преживяване.

Магията продължава и утре, 24 март, с една различна глъчка, едни различни разговори – за книги, детски очи и сърца, и един различен, неделничен смисъл.